· · · · · · ·

Ompele farkuista kurssit kansalaisopistoissa

ompele farkuista kurssit kansalaisopistoissa
Ohje ja mallityö © Katri Eskelinen

Kiinnostuitko ohjeesta tai haluatko opiskella jotakin aiheeseen liittyvää?
Voit valmistaa tämän työn kursseillani:
Katrin kurssit kansalaisopistoissa

Jos et voi osallistua kurssille sen sijainnin vuoksi, lue myös:
Katrin etäkurssit

Onko sinulla kysyttävää?
Ota yhteyttä

Ompele farkuista kurssit kansalaisopistoissa ovat monipuolisia tilkkuilijalle ja ompelijalle sopivia lyhytkursseja. Kursseilla opit hyödyntämään farkkuja ja muita kierrätysmateriaaleja monipuolisesti.

Farkuista ompelet helposti yksilöllisiä ja kestäviä käyttötuotteita

  • Farkku sopii hienosti laukkujen, pussukoiden, reppujen ja vyölaukkujen ompeluun. Erilaisten farkkujen ja farkkutakkien yksityiskohtia korostamalla ja värisävyjä yhdistämällä jokainen tuote on uniikki.
  • Farkuista ompelet myös ajattomat tilkkupeitot, tyynynpäälliset ja matot.
  • Eläinystäville farkuista syntyy kestäviä leluja, peittoja ja aktivointimattoja.

Mistä löydän sopivan kurssin?

Kaikki kansalaisopistojen kurssini soveltuvat farkkuompelusta kiinnostuneille. Voit siis ilmoittautua mille tahansa kurssilleni kansalaisopistoissa ja valmistaa kurssityöt farkuista ja/tai muusta vastaavasta kierrätysmateriaalista.

Ompele farkuista -teemaisia kursseja on muutamia joka vuosi.
Ajankohtaisen kurssikoosteen näet selaamalla tätä sivua alaspäin sekä Katrin kurssit kansalaisopistoissa -sivulta.

Kassit ja pussukat -teemaisilla kursseilla ja tilkkutyökursseilla voit myös hyödyntää farkkua monipuolisesti.

Tässä muutamia kurssiehdotuksia keväälle 2026

Mukavassa porukassa ompelu on inspiroivaa ja rentouttavaa puuhaa!
Kurssin otsikkoa klikkaamalla saat lisätietoa:

Myös Päivölän opiston kesäkursseilla Valkeakoskella voit keskittyä farkkuompeluun:
Päivölän kurssit sisältävät myös ruokailut ja majoituksen.

Osa kursseista saattaa olla jo täynnä tai täyttymässä pian, ilmoittauduthan nopeasti.
Myös varasijalle kannattaa ilmoittautua. Varasija ei sido sinua mihinkään, mutta voit saada paikan jos joku peruu.

Kursseilla ommellaan ja tilkkuillaan monipuolisesti mukavassa porukassa. 
Halutessasi voit opiskella myös tilkkutyötekniikoita ja hyödyntää niitä valmistetavissa tuotteissa.
Kurssin sisältö muokkaantuu opiskelijoiden toiveiden mukaan. Voit kertoa oman toiveesi kurssin sisältöön vastaamalla sähköpostitse lähettämääni info-kirjeeseen. 

Monen kurssini kohdalla on maininta ”kursseilla ei ommella vaatteita”, mutta poikkeuksena ovat nämä farkuista ommeltavat tossut, hameet ja hatut:)

Jos sinulla on kysyttävää kursseista: Ota yhteyttä!

Jos et voi osallistua kurssille sen sijainnin vuoksi, voit kysyä mahdollisuutta etäopiskeluun:
Katrin etäkurssit

Samankaltaiset artikkelit